Згідно з Конституцією України, життя і здоров'я людини є найвищими цінностями держави і кожен громадянин має право на охорону здоров'я та медичну допомогу.
Слід зауважити, що показники стану здоров'я населення України (як за даними вітчизняної, так і міжнародної статистики) впродовж останніх десятиріч набули досить серйозних негативних тенденцій: зросли рівні смертності (особливо серед людей працездатного віку), захворюваності, зменшилась тривалість життя. Нині кожен на власному досвіді знає реальний стан системи охорони здоров'я в Україні.
Чинна система охорони здоров'я викликає справедливі нарікання як з боку населення, так і з боку медичного персоналу. Як показав час, стара модель системи охорони здоров'я виявилась не дієздатною в умовах розвитку ринкової економіки і держава не спроможна фінансово її підтримувати в повному обсязі. Для цього потрібні механізми децентралізації управління з гнучкою системою реагування на потреби регіонів, місцевої громади. Для вивчення проблеми зсередини держава обрала три області (Вінницьку, Дніпропетровську, Донецьку) та м. Київ. А так як кожна реформа нами, громадянами, завжди сприймалася болісно і з недовірою, то і ця не стала винятком. І, якби парадоксально це не звучало, найбільш негативно зустріли нововведення ми - медичні працівники. Адже кожен працював згідно своєї кваліфікації не один десяток років, набуваючи певного досвіду, формуючи контингенти пацієнтів, а тепер за півроку ми мали зламати звичні стереотипи і стати лікарями загальної практики - сімейними лікарями.
Ніде правди діти - суперечок, незадоволення і вагань було чимало. Але, оговтавшись від перших емоцій, вивчивши нормативні документи, ми зрозуміли: зворотнього шляху немає, ми мусимо пристосовуватись до вимог часу і проходити перепідготовку як лікарі загальної практики сімейної медицини. З теплотою і подякою хочеться згадати викладачів Вінницького медуніверситету, які проводили з нами заняття. Маючи звання професорів, доцентів, кандидатів медичних наук, вони ще під час курсів співпрацювали з нами, надавали консультативну допомогу нашим пацієнтам і досі залишаються з нами на зв’язку, готові завжди допомогти мудрою порадою в разі необхідності.
На початку цього року було сформовано новий клінічний підрозділ - Центр первинної медико-санітарної допомоги. Одним із його підрозділів є амбулаторія ЗПСМ м. Немирова. Співробітники амбулаторії - це ті ж терапевти, педіатри, медичні сестри, які відомі кожному жителю Немирівського району. Колектив наш дружний, відданий своїй роботі. Головна наша мета, щоб кожна людина, яка звернулась за медичною допомогою, була оточена увагою, співчутливим ставленям до її проблем і отримала кваліфіковану пораду фахівця.
За кожним лікарем територіально закріплена дільниця обслуговування. Але згідно чинного законодавства кожний пацієнт має право самостійно вибрати лікаря, з яким хотів би співпрацювати. Така співпраця має бути закріплена укладанням письмового договору на медичне обслуговування між пацієнтом та лікарем. Є чимало пацієнтів, які ще задовго до реформи цілими сім’ями обслуговувалися одним лікарем і продовжують робити це і зараз.
Довіра, взаємоповага, турбота, співчуття - це основні критерії співпраці лікаря з пацієнтом. Сімейний лікар працює, так би мовити, на передовій і переважну більшість проблем, пов’язаних із здоров’ям, змушений вирішувати самотужки. Але це не означає, що пацієнт буде позбавлений можливості отримувати вузькопрофільну допомогу. В разі необхідності пацієнт обов’язково буде направлений на консультацію чи стаціонарне лікування на вторинний (районна лікарня) - третинний (обласні медичні заклади) рівні медичного обслуговування. А для того, щоб людині не довелося ходити з кабінету в кабінет, шукаючи спеціаліста для вирішення її проблеми, потрібно в першу чергу звернутися до сімейного лікаря і всі питання консультативної допомоги будуть вирішені. Перевага праці медпрацівників в районі полягає в тому, що ми були і залишились колегами з лікарями ЦРЛ і не виникає непорозумінь в плані консультативного огляду, направлених нами пацієнтів. Завжди з гордістю акцентую на тому, що наше покоління виросло і навчалось в країні, де були впроваджені принципи високої моралі і відповідальності за людину і тому, якими б не були умови праці, ми працювали і будемо працювати за цими принципами.
Адже наше основне спільне завдання - попередити, вчасно виявити захворювання і надати пацієнту кваліфіковану допомогу в амбулаторних умовах, в умовах денного стаціонару та стаціонару вдома.
При такому підході, не за горами той час, коли медицина стане профілактичною. Населення, як ми спостерігаємо в районі, омолоджується. На зміну нам прийдуть лікарі, які вже матимуть спеціальність сімейного лікаря ще з початку навчання в медичному закладі, а ми зможемо їм передати досвід роботи, як початківці втілення реформи в життя.
Дійти до кожної людини, ввійти в кожен дім, несучи свою високу місію лікаря - головне наше завдання..
Г. Ковалевська,
лікар ЦПМСД
Немає коментарів:
Дописати коментар