Ні для кого не секрет, що ціни на ліки в Україні рекордно високі. Порівняно із країнами Західної Європи ми платимо за аналогічні препарати вдвічі-втричі більше. Тому одним із першочергових своїх завдань уряд декларує забезпечення населення доступними ліками шляхом взяття під контроль ціноутворення на фармацевтичному ринку.
З цією метою Кабінет Міністрів України прийняв рішення про запровадження проекту з державного регулювання цін на лікарські засоби для хворих на гіпертонію.
Гіпертонічна хвороба першою вибрана не випадково. Адже згідно статистичних даних гіпертонічну хворобу виявлено у кожного третього українця, тобто у 32% дорослого населення!
Зазвичай підвищення артеріального тиску діагностують і у чоловіків, і у жінок після 40 років. Але останнім часом, переважно через нездоровий спосіб життя та неправильне харчування, недуга стрімко молодшає. Не варто забувати і про спадковість.
Часто підвищення тиску абсолютно безсимптомне. Іноді виникає головний біль у лобі, скронях чи потилиці пульсуючого, стискаючого характеру. Може турбувати запаморочення, миготіння «мушок» перед очима, з’являються дратівливість, прискорене серцебиття, неприємні відчуття в ділянці серця, порушується сон. Упродовж багатьох років гіпертонія може непомітно підточувати здоров’я людини, вражаючи судини та серце, і раптово вибухнути інфарктом, інсультом, серцевою та нирковою недостатністю. Щорічно наслідки гіпертонічної хвороби забирають більше людських життів ніж СНІД, рак та туберкульоз разом узяті.
Проблема гіпертонічної хвороби давно вийшла за межі суто медичної. Сьогодні весь світ визначає її як соціальну, що впливає на тривалість життя громадян і здоров’я суспільства в цілому. І Україна, на жаль, не є винятком. Саме тому, визнаючи артеріальну гіпертензію загальнонаціональною проблемою, вирішено було почати з регулювання вартості медикаментів для гіпертоніків.
Перший етап реалізації пілотного проекту передбачає встановлення доступних цін на лікарські засоби, що зареєстровані в Україні. Це засоби, що діють на ренін-ангіотензивну систему-еналаприл та лізиноприл; бета-адреноблокатори бісопролол, метопролол та небіволол; антагоністи кальцію-амлодипін та ніфедипін. Їхня вартість в аптеках не перевищуватиме встановленого граничного рівня оптово-відпускних цін.
На другому етапі реалізації проекту, початок котрого планується на вересень цього року, поступово впроваджуватиметься механізм часткової компенсації українцям вартості зазначених у постанові ліків від гіпертонічної хвороби за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Проте це не означає, що усі хворі в обов’язковому порядку будуть переведені на вітчизняні лікарські засоби. Зниженням цін на найбільш популярні препарати держава планує покращити соціальне становище людей, які не можуть купувати дорогі медикаменти. Доступність ціни на ліки дозволить кожному пацієнту, хто має потребу в гіпотензивних засобах, з одного боку заощадити власний бюджет, а з іншого - стане запорукою системного лікування хвороби. Адже збалансований режим праці та відпочинку, правильне харчування, регулярність прийому грамотно підібраного лікарського засобу, ретельне дотримання рекомендацій лікаря – це шлях до позитивних результатів лікування, а відповідно, до збереження здоров’я та життя людей.
Л. Герасименко,
головний лікар Центру ПМСД
Немирівської районної ради
Немає коментарів:
Дописати коментар