пʼятниця, 5 жовтня 2012 р.

Один світ. Один дім. Одне серце


   Традиційно в останню неділю вересня більше в 100 країнах світу відзначають День серця.
Серцево-судинні захворювання стають основною причиною смерті в світі: вони щорічно забирають 17.3 мільйона людських життів. Ні з якої другої причини щорічно не вмирає стільки людей, скільки від серцево-судинних захворювань.

   Серце… Зазвичай ми його не відчуваємо. Протягом усього життя людини цей маленький трудівник, розміри якого не перевищують розмір кулака, невпинно пульсуючи перекачує не менше 300 тисяч тон крові. Воно частіше б’ється у хвилини сильних емоцій – від страху чи радості, любові або ненависті. Воно гучно і рівно віддається у вухах при великих навантаженнях – при бігу, підйомі на круту гору, у момент стрибка з парашутом.
   За добу серце скорочується близько 100000 разів, перекачуючи від 6000 до 7500 літрів крові.
Роботу самого серця забезпечують коронарні (вінцеві) судини.
   Всі ми знаємо, що серце потребує постійної уваги, профілактики виникнення хвороб, при захворюваннях – лікування, але дуже часто згадуємо про нашого «невпинного трудівника» лише тоді, коли трапляється катастрофа. Люди могли б врятуватись, якби застосовували профілактичні заходи. Існують фактори, які збільшують вірогідність захворіти, - так звані чинники ризику. Чим більше їх, тим вищий ризик розвитку хвороб системи кровообігу. З такими факторами, як вік, стать, спадковість боротися неможливо, але з іншими – необхідно.
   Чинники ризику виникнення хвороб серця:
- підвищений артеріальний тиск;
- порушення ліпідного обміну;
- надлишкова маса тіла;
- нездоровий спосіб життя;
- тютюнопаління;
- нераціональне харчування;
- зловживання алкоголем;
- недостатня фізична активність;
- шкідливі фактори;
- психоемоційні перевантаження.
   Причинами серцево-судинних захворювань являються порушення діяльності серця і кровоносних судин. До них входять: ішемічна хвороба серця (інфаркти), цереброваскулярна хвороба (інсульт), підвищенний кровяний тиск (гіпертонія), хвороба периферичних артерій, ревматичний порок серця, вроджений порок серця і серцева недостатність.
   Тривожні симптоми.
   Хронічна серцева недостатність
1. Ви відчуваєте ускладнення дихання або змушені відпочити через задишку, що з’явилась.
2. Ви відчуєте втому, слабкість і не можете виконувати звичне фізичне навантаження.
3. У Вас з’явилась надмірна вага внаслідок затримки рідини в організмі.
4. Ви відчуваєте біль у грудній клітці.
5. У Вас здулись вени на шиї. Ваші ступні і кісточки почали набрякати.
6. Ваша шкіра холодна і пітна.
7. Ваш пульс частий або неритмічний.
8. Ви почали частіше ходити до туалету, особливо вночі.
9. У Вас знизилась увага та пам'ять.
Обов’язково проконсультуйтесь з Вашим сімейним лікарем. 
Як зберегти серце здоровим?
   1. Зберігайте спокій. Уникайте стресових ситуацій, з’ясування відносин, гніву, страху, злості. Не приймайте важливих рішень в стані негативного збудження. І хвороби серця викликають саме такі емоції.
   2. Вживайте здорову їжу, з перевагою рослинної їжі над їжею тваринного походження. Включайте в щоденне меню якомога більше овочів, риби та морепродуктів.
   3. Включайте в свій щоденний раціон продукти, що містять для серцевого м’яза корисні речовини: 
- вітаміни групи В (хліб грубого помелу, крупи)
- вітамін Е (рослині масла, печінка, яйця, свиняче сало, морква, солодкий перець, зелень ).
- хром (чорний перець, паростки пшениці, теляча печінка)
- калій (гриби, горіхи, какао, родзинки, шпинат, капуста, гречка).
   4. Не допускайте зневоднення організму. Воно здатне привести до згущення всіх рідких середовищ, в тому числі і крові. Це в результаті створює додаткове навантаження на судини і серце. Випивайте щодня 1,5-2 літра чистої води при відсутності протипоказів.
   5. Намагайтеся нормалізувати масу тіла. Уникайте переїдання і надмірного набору ваги.
   6. Чергуйте роботу з відпочинком, намагайтеся гуляти на чистому повітрі і заряджатися позитивом навіть від тих речей, які Вам здаються повсякденними. Життєрадісні люди живуть довше за тих, хто постійно незадоволений.
   7. Не забувайте про несприятливий вплив на серце шкідливих звичок – зловживання алкоголем та тютюнопаління.
   8. Попереджайте виникнення захворювань і станів організму, здатних привести до хвороб серця. Це підвищення рівня холестерину, хронічна анемія, атеросклероз, ожиріння, гіпертонія, цукровий діабет.
   9. Прагніть до збереження спокою та ведення активного способу життя.
   10. Регулярно проходьте обстеження та консультуйтеся з сімейним лікарем та лікарем - кардіологом.
   11. Пильнуйте за кров’яним тиском.
   Вимірювання артеріального тиску повинно проводитись у спокійному оточенні після 5-хвилиного відпочинку. Протягом 30 хвилин до вимірювання тиску не можна курити чи пити каву. Щоб дізнатися про свій базисний тиск, перевіряти його найкраще рано-вранці натщесерце  2-3 рази через 10-12 хвилин. Якщо стрілка тонометра регулярно зашкалює за 140/90мн. рт.ст. – зверніться до лікаря.
   Симптоми інфаркта і інсульта
   Частіше в основі захворювання хвороба кровоносних судин протікає без симптомів. Інфаркт або інсульт можуть бути першими застереженнями про хворобу. Симптоми інфаркту це:
- біль або неприємні відчуття в середині грудної клітки;
- біль або неприємні відчуття в руках, лівому плечі, ліктях, щелепах або спині.
   Зокрема, людина може відчувати труднощі в дихані або нестачу повітря; нудоту або блювоту; відчувати запаморочення або втрату свідомості, вкриватися холодним потом і ставати блідим. Жінки частіше відчувають нехватку повітря, нудоту, блювоту і біль в спині та щелепі.
   Найбільш поширеним симптомом інсульту є несподівана слабкість в обличчі, частіше з одного боку, руці або нозі, несподіване оніміння обличчя, ноги або руки, сплутаність свідомості, труднощі мовлення або труднощі в розумінні мови, труднощі здорового сприйняття одним або двома очима, труднощі в ході, запаморочення, втрату рівноваги або координації, нестерпний головний біль без визначеної причини, а також непритомність або втрату пам’яті.
   Люди, що відчувають такі симптоми, повинні негайно звертатися за медичною допомогою.
Дуже прикро, але серцево-судинними захворюваннями в наш час хворіють люди молодого віку, працездатного і байдужість, неувага до себе забирає життя у людини.
   Отже, бережіть своє серце, не дайте негативним чинникам зруйнувати його - цей невтомний двигунець, храм душі вашої, а значить вашого життя.

Лікарі  ПМСД
О.Ю. Бойчук,
Г.М. Ковалевська

Немає коментарів:

Дописати коментар